פטנט ישראלי פורץ דרך נלחם בהצלחה בחיידק הלגיונלה

CQM, חברה ישראלית שמערכות טיהור המים שלה מותקנות במוסדות רבים בארץ ובעולם, היא הראשונה המצליחה להשמיד לחלוטין את החיידק החמקמק

בחודש אוגוסט האחרון התגלו בישראל שני מקרים נוספים של לגיונלה, מחלה הזורעת בהלה בקרב מאושפזים וצוותים רפואיים בבתי חולים, אורחים בבתי מלון והציבור הרחב בארץ ובעולם. השנה נדבקו במחלה מספר מאושפזים בבתי חולים ברחבי הארץ וזיהום התגלה במערכות המים של בית המלון בשפיים.
ב-2013 ציין ד”ר קובי מורן-גלעד, אז ראש התוכנית למניעת תחלואה בלגיונלה במשרד הבריאות, כי ״בישראל מדווחים מדי שנה כ-50 מקרים של תחלואה במחלת הליגיונרים”. כרבע מתוכם, הוסיף, מתרחשים בבתי חולים. ואמנם, במהלך שנות ה-2000 נרשמו בישראל מקרים לא מעטים של הידבקות בלגיונלה בבתי חולים ומלונות.

לקבלת מידע נוסף אודות פתרון טיהור המים מלגיונלה השאירו פרטים או

חייגו: 03-973-2080

[contact-form-7 404 "Not Found"]

מהי בעצם לגיונלה?

היא אולי מעוררת בראש אסוציאציות של אלפי חיילים רומיים צועדים בקצב אחיד, אבל מחלת הלגיונרים היא עניין הרבה פחות אקזוטי; זוהי מחלה זיהומית הנגרמת על ידי חיידק בעל אותו שם (Legionella), שהתגלתה לראשונה ב-1976 בארה״ב: מאות מחברי הלגיון האמריקאי התכנסו בבית מלון בפילדלפיה, נדבקו מזיהום במיכלי המים של המלון וזמן קצר אחר כך מתו 29 מהם. בניגוד למחלות נשימתיות אחרות, לגיונלה אינה מועברת במגע בין אנשים, אלא בנשימה של רסיסי מים מזוהמים או שאיפה שלהם אל מערכת הנשימה.

כיוון שתסמיניה של המחלה דומים לשפעת ודלקת ריאות, אז, כמו היום, האבחון לקוי ובמקרים חמורים עלולה המחלה לפגוע בכליות ובכבד. מדי שנה לוקים בלגיונלה עשרות אלפי בני אדם ברחבי העולם, מרביתם קשישים, מעשנים או מי שחולים בסרטן, סכרת או מחלות נשימתיות. על פי דו״ח מקיף שפירסם ארגון הבריאות העולמי ב-2007, כ-20% מהמקרים שאובחנו באירופה קשורים לנסיעות, ולכן מקשים מאוד על איתור מקור ההדבקה, במיוחד לאור העובדה שזמן הדגירה של החיידק הוא 2-10 ימים.

איך משמידים את החיידק?

מחקרים שנערכו במהלך השנים מצאו שיש דרך להשמיד את חיידק הלגיונלה באופן מיידי, עוד בטרם ההידבקות: לחמם את המים לטמפרטורה קבועה של 55 מעלות לפחות.

ואכן, כל בתי החולים, בתי המלון, בסיסי צה”ל וכל גוף שמחזיק ברשותו מערכת מים סגורה במדינת ישראל מחויב לחמם את המים הזורמים בצינורות ל-55 מעלות לכל הפחות.

אז למה אנחנו בכל זאת שומעים בכל שנה על הידבקויות בחיידק הלגיונלה? כי הפתרון הזה, פשוט ככל שיישמע, גורר עמו תסבוכות אחרות: טמפרטורות כאלה לא רק גורמות לכוויות מיידיות (חשבו למשל על בתי חולים, בהם הצוות רוחץ תינוקות או קשישים), אלא גם כרוכות בעלות כספית אדירה, במיוחד במבני ציבור. כאשר מתגלה זיהום יש לנקוט בשתי פעולות מידיות: פינוי של כלל השוהים במקום וחיטוי מקיף של מערכות המים. הליך כזה כרוך כמובן בעלויות גבוהות, ובמקרה של מלונות יש להוסיף גם את הנזק התדמיתי והכספי העקיף.

מי שמציעה פתרון מוכח למניעת התפרצות המחלה היא חברה ישראלית בשם CQM, שהפיתוח הייחודי שלה מצליח להילחם בחיידק, ועושה זאת ללא חימום המים ותוך חסכון כספי משמעותי עבור המוסדות המועדים לפורענות. CQM מפתחת ומתקינה מערכות טיהור מים ומניעת זיהומים בקטריאליים – בראשם לגיונלה. מערכת SRBL שלה הותקנה לראשונה בדצמבר 2007 בבית אבות באוסטריה, שבו התרחשו מספר מקרי מוות כתוצאה מהחיידק. בכל הבדיקות שנערכו במקום מאז לא נמצאו חיידקי לגיונלה. ההתקנה הראשונה בישראל היתה במרץ 2009, בבית החולים בני ציון בחיפה, והתוצאות שהתקבלו זהות: בכל הבדיקות שנערכו מאז כמות החיידקים עמדה על אפס.

בשנת 2012 החליטו בבית החולים איכילוב לבצע ניסוי מבוקר במערכת של CQM ולהתקינה במגדל האשפוז סוראסקי. הניסוי, שנמשך שנתיים ונערך בפיקוח משרד הבריאות, הוכיח שהמערכת מחסלת את חיידק הלגיונלה ויתר חיידקי הרקע בטמפרטורות נמוכות בהרבה מהמקובל – 35-50 מעלות – וכך מספקת חסכון כספי עצום. על פי מהנדס האחזקה הראשי של בית החולים, בניין סוראסקי לבדו רשם חסכון שנתי של 270,000 שקלים וההחזר על ההשקעה התקבל בתוך פחות משנה. מאז הותקנו באיכילוב 8 מערכות נוספות, ומערכות SRBL נמצאות גם בבתי חולים נוספים ברחבי הארץ, במלונות ובמוסדות גדולים אחרים:

  1. בית החולים איכילוב
  2. בית החולים תל השומר
  3. בית החולים רמב״ם בחיפה
  4. בית החולים הסיעודי אצולת המונפורט בגליל
  5. מלון רמת רחל בירושלים
  6. מלון נורמן בתל אביב
  7. האוניברסיטה המורמונית בירושלים

לקבלת מידע נוסף אודות פתרון טיהור המים מלגיונלה השאירו פרטים או

חייגו: 03-973-2080

[contact-form-7 404 "Not Found"]

על אודות CQM

‏CQM בע״מ נוסדה ב-1996 ומעסיקה כ-50 עובדים. החברה מפתחת ומשווקת ציוד לטיהור מים ומניעת זיהומים בתהליך אלקטרוליזה ולחיסכון באנרגיה. החברה, אשר מתבססת על ניסיון נצבר של למעלה מ-30 שנה, מפתחת פתרונות ידידותיים לסביבה, אשר מבטיחים הכלרת מי שתייה, טיפול בחיידקי לגיונלה ובמגדלי קירור וחיסכון באנרגיה.

מוצריה של CQM, המוגנים בפטנטים רשומים, כבר הוכיחו את ערכם באלפי התקנות ברחבי העולם: בבתי חולים, במבני ציבור, במערכות מי שתייה עירוניות, בתחנות כוח, בבתי זיקוק ועוד. המוצרים והשירותים שמספקת CQM עומדים בתקני האיחוד האירופי CE ו-ISO 9001:2000, וכן מצוידים באישורי Green Label ובאישור משרד הבריאות בישראל.